Governors play a vital role in ensuring the best possible education for every child by creating robust accountability for school leaders (DfE 2015). They have a strong focus on three core strategic functions

  • Ensuring clarity of vision, ethos and strategic direction
  • Holding the leaders to account for the educational performance of the school and its pupils, and the performance management of staff
  • Overseeing the financial performance of the school and making sure its money is well spent.
  • Ensuring the voices of stakeholders are heard.

The full Governing Body meets every term. In addition, there are two committees, which meet in advance of the full governing body for more detailed discussions and to review policy documents. They are

  •  Curriculum and Standards
  • Resources

The Governing Body is comprised of 12 members and the composition is as follows

  • One Ex Officio (Headteacher)
  • One staff member elected by school staff
  • One appointed by the Local Authority
  • Two elected by parents of the school
  • Seven Foundation governors appointed by the London Diocesan Board for Schools and the Sponsoring Parish Churches.

Contact the Chair of Governors
If you wish to contact the chair of governors, please email info@smsp.richmond.sch.uk or leave a letter in a sealed envelope, with the clerk to the governors, Allison Peach, in the school office.

Governors Documents: Declarations of Interest GB 2020-21  | Privacy Notice for GovernorsSchools Financial Benchmarking | Governor Code of Conduct 2021

Current Governors

Mary Hawes

Chair of Governors

Committees:

Appointed:
September 2015

Joe Moffatt

Vice-Chair of Governors

Committees:

Appointed:
August 2013

IMG_0381

Helen Swain

Headteacher

Committees:

Appointed:
September 2021

image

Simon Pedley

Foundation Governor

Appointed:
October 2020

Malcolm Eady

Foundation Governor

Committees:
Resources, C&S

Appointed:
18th December 2014

John Dewhurst

Foundation Governor

Committees:
C&S

Re-Appointed:
1st November 2016

Carla Maroussas

Foundation Governor

Committees:
C&S

Appointed:
1st November 2018

image001

William Bulkeley

Foundation Governor

Appointed:
19th April 2017

Jenna

Jenna Kelly

Staff Governor

Committees:

Appointed:
1st April 2021

RKK SMSP

Ravi Kothakota

Parent Governor

Committees:

Appointed:
01 April 2021

image0

Lucy Fink

Parent Governor

Committees:

Appointed:
1st April 2021

Phil1 (2)

Phil Giesler

LEA Governor

Committees:

Re-Appointed:
1st April 2021

Justine Bateman

Deputy Headteacher
Associate Governor

Committees:
Resources, C&S

Appointed:
14th November 2014

Marie Richardson

Assistant Head
Associate Governor

Committees:
C&S

Appointed:
7th November 2014